•  

    2018 

    Congratulations to Raechel Zielinski & Lukas Marcin (Pictured Below w/ "the Old Coach" Jim Owen) who were awarded the Jim Owen Cross Country Scholarship Award. 
     
    Jim Owen Scholarship Award 2018
     
     Congratulations to Raechel Zielinski who finished 92nd in Class A at the N.Y.S. Championships at Sunken Meadow, Long Island. 
     
    Zielinski States 2018  
     
     
    Section VI Championships Class A
    Hamburg Boys 7th of 13; Hamburg Girls 7th of 13 
    1 State Qualifier:  Raechel Zielinski
     
    Hamburg Boys Sectionals 2018
     
    Hamburg Girls Sectionals 2018
     
      * Congratulations to Raechel Zielinski and Ryan Steiner who were selected as Section VI Runners of the Week. 
     
     * Congratulations to Ella Herman & Jaden Troiano who were selected as Hamburg Athletes of the Week.
     
     
    Great Job at the ECIC Championship Meet held at East Aurora H.S. on October 27, 2018.  Girls finished 1st in the Division II Race for an overall Division II ECIC Record of 10-0 and 1st Place. Boys finished 2nd in the Division II race defeating both Williamsville East and Sweet Home who had defeated us head to head for an overall 3rd Place ECIC Division Record of 6-4 behind undefeated Pioneer-Holland & 7-3 Williamsville East. 
     
    Boys ECIC Allstars 2018

    3 Hamburg Boys ECIC All Stars 
    2nd Team: Ryan Steiner, Luke Wojnicki, Lukas Marcin
     
    Girls ECIC Allstars 2018
    An astounding 9 Hamburg Girls ECIC All Stars!
    1st Team: Raechel Zielinski, Sam Zitomer, Emmy Walker, Addy Ford
    2nd Team: Ella Herman, Bridget McGee, Lauren McGee, Maddy Beres (Not pictured)
     
    Boys Regular Divisional Dual Season record 2-3 
    10/16/18  Hamburg 18 Cleveland Hill-Maryvale 39 
    10/16/18 Hamburg 36  Williamsville South 44 
    10/9/17 Hamburg 37  Pioneer-Holland 27 
    10/2/18  Hamburg 29  Sweet Home 26  
    9/25/18  Hamburg 29   Williamsville East 28
     
    Girls Regular Divisional Dual Season record 5-0 
    10/16/18  Hamburg v. Cleveland Hill-Maryvale
    10/16/18 Hamburg v. Williamsville South
    10/9/17 Hamburg v. Pioneer-Holland 
    10/2/18  Hamburg v. Sweet Home  
    9/25/18  Hamburg v. Williamsville East

     2017

     
     Congratulations to Raechel Zielinski who finished 23rd in Class B at the N.Y.S. Championships.  She was the 3rd Section VI runner in Class B.  Raechel was also named Class B Fourth Team N.Y.S. All State Cross Country Team
     
    Zielinski States 2017  
     
    Section VI Championships
    Hamburg Boys 3rd in Class B1; 5th of 25 Schools Class B overall
    Hamburg Girls Section VI Class B1 Section Champions; 2nd Class B overall
    1 State Qualifier:  Raechel Zielinski
    Sectional Champions  
     
     
     Great Job at the ECIC Championship Meet held at Alden H.S. on October 28, 2017.  Girls finished 2nd in the Division II Race for an overall Division II ECIC Record of 9-1 (5-0 regular dual season) and 1st Place. Boys finished 3rd in the Division II race just 1 point behind Williamsville South for an overall 3rd Place ECIC Division Record of 6-4.  
     
    Congratulations to Hamburg Girls ECIC All-Stars: 2nd Team: Megan Kane, Erin Quinlivan; 1st Team: Raechel Zielinski
     
     ECIC Girls All-Stars
    Congratulations to Hamburg ECIC 2nd Team  All Stars Jon Hawes, Ryan Steiner & Luke Wojnicki (Not Pictured).
     
     2nd Team ECIC All-Stars
     
    Boys Regular Divisional Dual Season record 3-2 
    10/10/17  Hamburg 20 West Seneca East 39 
    10/10/17 Hamburg 36  Williamsville South 19 
    10/3/17 Hamburg 38  Pioneer-Holland 20 
    9/26/17  Hamburg 27  Sweet Home 28  
    9/21/17  Hamburg 24   Williamsville East 33
     
     Congratulations to our Varsity Girls Team who won the Sunset Stampede (9 schools) hosted by Lakeshore H.S. at Evangola State Park on October 20, 2017.
     
    Sunset Stampede  
      Congratulations to our Varsity Boys Team who earned 2nd place at the Sunset Stampede (9 schools) hosted by Lakeshore H.S. at Evangola State Park on October 20, 2017.
     
    Congratulations to our Varsity Girls Team who won the large school race (12 schools) at the Alden Invitational on Saturday October 14, 2017, & our JV Girls who placed 2nd.
     
    Congratulations to our Varsity Boys Team who placed 10th of 30 Schools & our Girls who placed 4th of 38 schools at the McQuaid Invitational on Saturday September 30th 
     
     McQuaid Invite
     
    McQuaid Girls Invite  
     
    Congratulations to our Varsity Boys Team who placed 12th of 33 Schools (merged results) & our Girls who placed 6th of 20 schools (merge results) at the East Aurora Invite on Saturday Sept. 23rd
    2016
     
     
    NYS Championships at Chenango Valley State Park
    Jack Lacina 54th (16:39)
    Dima Blundell 90th (17:20) 
     
    Sectional Championships Class A
    Hamburg Boys 3rd; Girls 4th
    2 State Qualifiers:  Jack Lacina & Dima Blundell 
     
     
     ECIC Championships:
    Division II: Hamburg Boys 1st (3rd of 24 schools overall) Final D-2 Record 10-0
    Hamburg Girls 3rd; Final Record 6-4 
    7 ECIC Boys and Girls All Stars (Blundell absent from picture)
     
     
     
     Shout out to the Boys Varsity Team who finish their Regular Divisional Dual Season with an undefeated record of 5-0!
     
    10/11/16 Hamburg 25  Sweet Home 33 
    10/11/16 Hamburg 25   West Seneca East 32
    10/4/16 Hamburg 15   Pioneer/Holland 49
    9/27/16  Hamburg 23   Williamsville South 32
    9/20/16  Hamburg 15   Williamsville East 49
     
     Congratulations to the Varsity Boys Team who placed 4th of 21 Schools (Large Unseeded) at the McQuaid Invitational at Genesee Valley State Park on Sat. Oct. 21, 2016.  All 7 Varsity runners received awards!  Dima Blundell (7) and Jack Lacina (9) both received Top 10 T-shirts; Matt Hess, Josh Riordan, and David Oswald received medals; Conor Termini and Emmet Callahan received ribbons.
     
      Congratulations to the Varsity Girls Team who won the 3rd place plaque (Large Unseeded) at the McQuaid Invitational at Genesee Valley State Park on Sat. Oct. 21, 2016.  Medals winners were Raechel Zielinski, Madi Maurer and Megan Kane.
     
    * Congratulations to Raechel Zielinski who was selected as a
    Buffalo News WNY Runner of the Week (Awarded 10/3/16).
     Raechel is the 4th Fastest Hamburg Girl – Home Course All Time Leaderboard.  East Aurora Invitational Top 10 Award.  Medal Award winner at the following Invitational meets:  West Seneca Sunshine Park, McDaniel-Baxter Pre-State, McQuaid.
     
     
     Congratulations to the Varsity Boys Team who placed 8th of 22 Schools (21st of 92 schools in the merge) at the McDaniels-Baxter Pre-State Invitational at Chenango Valley State Park on Sat. Sept. 24, 2016.  Special mention to Jack Lacina (16) and Dima Blundell (23) who both received Top 25 Awards.
     
    Congratulations to the Varsity Girls Team who placed 4th of 18 Schools (17th of 85 schools in the merge) at the McDaniels-Baxter Pre-State Invitational at Chenango Valley State Park on Sat. Sept. 24, 2016.  Special mention to Molly Kabza (18) and Raechel Zielinski (21) and Madi Maurer (23) who all received Top 25 Awards. 
     
    * Congratulations to Jack Lacina and Dima Blundell who were both selected as
    Buffalo News WNY Runners of the Week (Awarded 9/19/16).
     Jack is the 4th Fastest Hamburg Boys and Dima is the 6th fastest – Home Course All Time Leaderboard.
     
     
     Congratulations to our Varsity Boys Team who placed 3rd of 18 Schools at the East Aurora Invite on Sat. Sept. 17th!
      
     Congratulations to our Frosh/Soph Team who placed 1st of 18 Schools at the West Seneca Invite at Sunshine Park on Sat. Sept. 10th. Nice Job!
     
     
      2015
     
    Congratulations to Pete Rindfuss, Jack Lacina and Dima Blundell who competed in the NY State Championships.  Pete medaled placing 6th in Class B while Jack placed 42nd and Dima 64th. 
     
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who placed  2nd of 19 schools in Class B at the Section VI Championships at Sunshine Park, W.S.  Special Congratulations to PETE RINDFUSS who was the overall Sectional Champion.  Pete along with DIMA BLUNDELL and JACK LACINA qualified to compete in the NYS State Championships at Monroe-Woodbury H.S.  Also, Congratulations to the Girls Varsity Team who also placed 4th at the Class B Sectional Championships.
     
     
     
     Hamburg Boys and Girls are awarded 10 ECIC All Stars
     
     
      Yellow Shirts designate 1st Team All Stars; Green Shirts designate 2nd Team All Stars
     
     Congratulations to the Boys Varsity Team who won the ECIC Division II Championships and placed 3rd of 24 schools overall.  The Boys divisional record remains undefeated at 10-0; The Girls Varsity Team also placed 8th overall and 2nd in their division finishing their seasonal division record at 8-2.
     
    * Congratulations to Jack Lacina who was selected as 
    WNY Runners of the Week (Awarded 11/2) 
     
    The Boys team finishes their regular ECIC Division II season undefeated with a 5-0 record  
     10/13/15 - Hamburg 25   Sweet Home 32
    10/13/15 - Hamburg 16  Williamsville East 47
    10/6/15 - Hamburg 17  Lakeshore 45
    9/29/15 - Hamburg 23  West Seneca East 36
    9/22/15 - Hamburg 15  Williamsville South 50 
     
    * Congratulations to Matt Hess and Megan Kanewho were selected as 
    WNY Runners of the Week (Awarded 10/26) 
     
      
    Boys Varsity won (out of 15 schools) the Eden Invitational.  The Bulldogs placed 1,2,3 (Lacina (16:12.3, Blundell (16:12.7), Rindfuss (16:13.0) in the 181 man race.  The Girls Varsity took 2nd of 14 schools.
     
    * Congratulations to Madeline Maurer who was selected as a
    WNY Runner of the Week (Awarded 10/5) 
     
    Boys Varsity placed 3rd of 20 schools at the Alden Invitational; Boys JV  placed 4th of 25 schools.
     
     
    Boys Varsity placed 10th of 19 schools in the seeded race at the McQuaid Invitational.  Special mention goes out to Pete Rindfuss who placed 3rd w/ a time of 15:00.4;
     
    * Congratulations to Pete Rindfuss whose time of 16:53.1 improves his position of 2nd All Time Runner on the Hamburg Home Course.  Congratulations also to Dima Blundell whose time of 17:47.1 places him 8th on the All time Record Board for Hamburg Home Course at Chestnut Ridge. (9/29/15).
     
    * Congratulations to Pete Rindfuss and Dima Blundell who were selected as 
    WNY Runners of the Week (Awarded 9/21) 
     
    Boys Varsity placed 5th of 23 schools at the Crusader Classic (Pre-State Invite @ Monroe-Woodbury).  Medal Award Winners were Pete Rindfuss (3), Dima Blundell (11) and Jack Lacina (21)
     
     
     Boys placed 6th of 17 schools at the West Seneca Invite.  Dima Blundell (5) was a medal Award Winner, while Jack Lacina was a ribbon award winner.
     
     
     
    Can I leave the meet w/ my parents? Yes. Your parents must speak to Mr. Malican or myself to sign you out. You should, however, not leave until the last race your teammates run. You may NOT drive yourself to or from a meet.
     
    Boys Varsity Coach:  Mr.Fortuna (Room 205)  RFortuna@hamburgschools.org
    Girls Varsity Coach:  Mr. Malican
    Modified Coach:  Mr. Vella
    Athletic Director- Mr. Pat Cauley- 646-3344-  pcauley@hamburgschools.org