•  
     
    Christmas Vacation Practice Schedule
    ALL PRACTICES ARE 9-11am at HHS
    SATURDAY 12/22
    WEDNESDAY 12/26
    THURSDAY 12/27
    FRIDAY 12/28
    SATURDAY 12/29
     
     
    Liam O'Connell-Section 6 Most Outstanding Swimmer 2018
     
    Photo by Buffalo News
     
     
     
    2018-2019 Meet Results
     
    12/4 Won v. Williamsville North 
    70-32
    Swimmer of the Meet-Christian Steiner
     
     
    12/7 Won v. Williamsville East
    107-59
    Swimmer of the Meet- Zach Eisenmann
     
    12/11 Won V. Frontier
    84-18
    Swimmer of the Meet Quinn Farrell
     
     
     
     
     
     
    To JOIN REMIND
    TEXT the following code
    @c8h4fg
    TO THE Following phone NUMBER
    81010
     
    click the link below for important info
     
    Click link below for meet schedule
     
     
     
     
     
     
    2017-18 Season 
     
    CONGRATS TO
     
    LIAM O'CONNELL
    SECTION 6 Championship
    Swimmer of the MEET
     
     
     
     Michael Maurer
    High School Career
    12 Time Section 6 Champion
     
     
     
     
    GO BULLDOGS
     
     
     
                       SWIMMERS BEST TIME LIST
     
    12/5      Won V. Amherst
            Swimmer of the Meet-Brandon Kuppel
     
    12/15    Won v.  Lancaster
             Swimmer of the Meet- Nate Linton
     
    12/19    Won v.  Sweet Home
              Swimmer of the Meet- Liam O'Connell
     
    12/21    Won v.     Will South
              Swimmer of the Meet- Quinn Farrell
     
    12/27    Won v.   W. Seneca
              Swimmer of the Meet- Aydan Stormer
     
    1/4        Won v.    Will North
            Swimmer of the Meet- Zach Eisenmann
     
    1/9        Won v.     Frontier
            Swimmer of the Meet- Nate McMillen
     
    1/17      Lost v.     Will East
            Swimmer of the Meet- Michael Maurer
     
    1/19      Lost v.     Orchard Park
         Swimmer of the Meet- Emmett Callahan
     
    1/23      Won v.      Lakeshore
          Swimmer of the Meet- Mitch McDonnell
     
    1/26      Won v.     Jamestown
          Swimmer of the Meet-Carson Dayka
     
     
     
     
     
    CHAMPIONSHIP MEETS
              
     
    1/27          JV Championship
           Swimmer of the Meet-Danny O'Brien
     
     
     2/3       ECIC Swimming & Diving Champs     
                  Swimmer of the Meet- Aydan Stormer
     
     
     
     2/10        CLASS A  CHAMPIONSHIP
         Swimmer of the Meet- Liam O'Connell
     
     
    2/16    Section 6 Championships
         Swimmer of the Meet
         200 & 400 Free Relay Team
    (Maurer, Stormer, Kuppel, O'Connell)
     
    3/3  NEW YORK STATE CHAMP
     
     
     ECIC  Meet Qualifiers
    Emmett Callahan
    Adam Cislo
    Mike Conklin
    Carson Dayka
    Zach Eisenmann
    Quinn Farrell
    Jacob Kinderman
    Brandon Kuppel
    Nate Linton
    Michael Maurer
    Nate McMillen
    Liam O'Connell
    Aydan Stormer
    Jordan Wittmeyer
    Dillon Wolfe 
     
    Class A Meet Qualifiers
    Emmett Callahan
    Adam Cislo
    Carson Dayka
    Zach Eisenmann
    Jacob Kinderman
    Brandon Kuppel
    Nate Linton
    Michael Maurer
    Nate McMillen
    Liam O'Connell
    Aydan Stormer
    Jordan Wittmeyer
    Dillon Wolfe
     
    Section 6 Meet Qualifiers
    Adam Cislo
    Carson Dayka
    Zach Eisenmann
    Brandon Kuppel
    Nate Linton
    Michael Maurer
    Nate McMillen
    LIam O'Connell
    Aydan Stormer
    Dillon Wolfe
     
    NY State Meet Qualifiers
    200 Free - Liam O'Connell
    200 IM- Michael Maurer
    500 Free Liam O'Connell
    200 Free Relay (O'Connell, Stormer, McMillen, Maurer) alt. Kuppel
    100 Back - Michael Maurer
    400 Free Relay (O'Connell, Stormer, Kuppel, Maurer) alt. Dayka
     
     
     
    2016-2017 SEASON
     
     
     10-0 ECIC D2 Champs
     
                                                                                                                                                SWIMMER OF THE MEET 
    DEC. 6      @ Clarence HS        HAMBURG 127      CLARENCE    57 Christian Steiner
     
     
    DEC 13      HOME                    HAMBURG- 66        SWEET HOME- 32 Liam O'Connell
     
    DEC 16      HOME                    HAMBURG-79         AMHERST-19 Emmett Callahan
     
     
    DEC 21      HOME                    HAMBURG-78         FRONTIER-20 Maverick Worster
     
    DEC 22        HOME                          HAMBURG-78            Jamestown-23 Aydan Stormer
     
     
    JAN 3       @will north HS        HAMBURG-77         WILL NORTH-21 Brandon Kuppel
     
    JAN 4         HOME                    HAMBURG-73         WILL SOUTH-25 Dillon Wolfe
     
     
    JAN 13      @transit MS            HAMBURG-93          WILL EAST-90 Wolfe Cislo Kuppel Steiner
     
    Jan 18        @Pioneer HS               HAMBURG-88              PIONEER-12 Jacob Kinderman
     
    JAN 20      HOME                     HAMBURG-80           IROQUOIS-22 Luke Kennedy 
     
    JAN 28   @ Sweet Home          ECIC      2nd Place                         --Braden Feasley
     
    FEB 4       @ Clarence              SECTION 6 Class A Championship 2nd Place  --- Liam O'Connell 
     
    Feb 14   @ ECC      SECTION 6 SWIM CHAMPIONSHIPS  (6 FIRST PLACE FINISHES) --Michael Maurer
     
     
    Click links below to view times from each meet 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    ECIC QUALIFIERS
     
     Emmett Callahan
    Adam Cislo
    Carson Dayka
    Zach Eisenmann
    Braeden Feasley
    Luke Kennedy
    Ryan Krawczyk
    Brandon Kuppel
    Michael Maurer
    Liam O'Connell
    Ricky Seifer
    Christian Steiner
    Aydan Stormer
    Dillon Wolfe
    Cole Wonch
    Maverick Worster
    Michael Conklin
    Nate McMillen
    Jacob Kinderman
    Danny Vail 
     
    SECT 6 CLASS A CHAMPIONSHIPS Qualifiers
    Adam Cislo
    Carson Dayka
    Zach Eisenmann
    Braden Feasley
    Luke Kennedy
    Brandon Kuppel
    Michael Maurer
    Liam O'Connell
    Christian Steiner
    Aydan Stormer
    Dillon Wolfe
    Maverick Worster
    Ricky Seifer 
     
    State Qualifier MEET
    Adam Cislo 
    Zach Eisenmann
    Braden Feasley
    Luke Kennedy
    Brandon Kuppel
    Michael Maurer
    Liam O'Connell
    Christian Steiner
    Dillon Wolfe
    Maverick Worster 
    Aydan Stormer 
     
    NEW YORK STATE CHAMPIONSHIP MEET
     
    Medley Relay (Maurer, Kennedy, Steiner, O'connell)
    200 Free Liam O'Connell 
    200 I.M.  Michael Maurer
    500 Free Liam O'Connell
    100 Back Michael Maurer
    100 Breast Luke Kennedy 
    400 Free Relay (Feasley, O'Connell, Kennedy, Maurer) 
     
     
     
     
    please email Andy Godios at agodios@hamburgschools.org with any questions 
     
Last Modified Yesterday at 12:42 PM