•  
     
     2017
     
     Congratulations to Raechel Zielinski who finished 23rd in Class B at the N.Y.S. Championships.  She was the 3rd Section VI runner in Class B.  
     
    Zielinski States 2017  
     
    Section VI Championships
    Hamburg Boys 3rd in Class B1; 5th of 25 Schools Class B overall
    Hamburg Girls Section VI Class B1 Section Champions; 2nd Class B overall
    1 State Qualifier:  Raechel Zielinski
    Sectional Champions  
     
     Great Job at the ECIC Championship Meet held at Alden H.S. on October 28, 2017.  Girls finished 2nd in the Division II Race for an overall Division II ECIC Record of 9-1 (5-0 regular dual season) and 1st Place. Boys finished 3rd in the Division II race just 1 point behind Williamsville South for an overall 3rd Place ECIC Division Record of 6-4.  
     
    Congratulations to Hamburg Girls ECIC All-Stars: 2nd Team: Megan Kane, Erin Quinlivan; 1st Team: Raechel Zielinski
     
     ECIC Girls All-Stars
    Congratulations to Hamburg ECIC 2nd Team  All Stars Jon Hawes, Ryan Steiner & Luke Wojnicki (Not Pictured).
     
     2nd Team ECIC All-Stars
     
    Boys Regular Divisional Dual Season record 3-2 
    10/10/17  Hamburg 20 West Seneca East 39 
    10/10/17 Hamburg 36  Williamsville South 19 
    10/3/17 Hamburg 38  Pioneer-Holland 20 
    9/26/17  Hamburg 27  Sweet Home 28  
    9/21/17  Hamburg 24   Williamsville East 33
     
     Congratulations to our Varsity Girls Team who won the Sunset Stampede (9 schools) hosted by Lakeshore H.S. at Evangola State Park on October 20, 2017.
     
    Sunset Stampede  
      Congratulations to our Varsity Boys Team who earned 2nd place at the Sunset Stampede (9 schools) hosted by Lakeshore H.S. at Evangola State Park on October 20, 2017.
     
    Congratulations to our Varsity Girls Team who won the large school race (12 schools) at the Alden Invitational on Saturday October 14, 2017, & our JV Girls who placed 2nd.
     
    Congratulations to our Varsity Boys Team who placed 10th of 30 Schools & our Girls who placed 4th of 38 schools at the McQuaid Invitational on Saturday September 30th 
     
     McQuaid Invite
     
    McQuaid Girls Invite  
     
    Congratulations to our Varsity Boys Team who placed 12th of 33 Schools (merged results) & our Girls who placed 6th of 20 schools (merge results) at the East Aurora Invite on Saturday Sept. 23rd
    2016
     
     
    NYS Championships at Chenango Valley State Park
    Jack Lacina 54th (16:39)
    Dima Blundell 90th (17:20) 
     
    Sectional Championships Class A
    Hamburg Boys 3rd; Girls 4th
    2 State Qualifiers:  Jack Lacina & Dima Blundell 
     
     Sectionals Boys 2016
     
     
     Sectionals Girls 2016
     
     ECIC Championships:
    Division II: Hamburg Boys 1st (3rd of 24 schools overall) Final D-2 Record 10-0
    Hamburg Girls 3rd; Final Record 6-4 
    7 ECIC Boys and Girls All Stars (Blundell absent from picture)
     
     2016 Hamburg ECIC All Stars
     
     Shout out to the Boys Varsity Team who finish their Regular Divisional Dual Season with an undefeated record of 5-0!
     
    10/11/16 Hamburg 25  Sweet Home 33 
    10/11/16 Hamburg 25   West Seneca East 32
    10/4/16 Hamburg 15   Pioneer/Holland 49
    9/27/16  Hamburg 23   Williamsville South 32
    9/20/16  Hamburg 15   Williamsville East 49
     
     Congratulations to the Varsity Boys Team who placed 4th of 21 Schools (Large Unseeded) at the McQuaid Invitational at Genesee Valley State Park on Sat. Oct. 21, 2016.  All 7 Varsity runners received awards!  Dima Blundell (7) and Jack Lacina (9) both received Top 10 T-shirts; Matt Hess, Josh Riordan, and David Oswald received medals; Conor Termini and Emmet Callahan received ribbons.
     
      Congratulations to the Varsity Girls Team who won the 3rd place plaque (Large Unseeded) at the McQuaid Invitational at Genesee Valley State Park on Sat. Oct. 21, 2016.  Medals winners were Raechel Zielinski, Madi Maurer and Megan Kane.
     
    * Congratulations to Raechel Zielinski who was selected as a
    Buffalo News WNY Runner of the Week (Awarded 10/3/16).
     Raechel is the 4th Fastest Hamburg Girl – Home Course All Time Leaderboard.  East Aurora Invitational Top 10 Award.  Medal Award winner at the following Invitationals:  West Seneca Sunshine Park, McDaniel-Baxter Pre-State, McQuaid.
     
    Zielinski  
     
     Congratulations to the Varsity Boys Team who placed 8th of 22 Schools (21st of 92 schools in the merge) at the McDaniels-Baxter Pre-State Invitational at Chenango Valley State Park on Sat. Sept. 24, 2016.  Special mention to Jack Lacina (16) and Dima Blundell (23) who both received Top 25 Awards.
     
    Congratulations to the Varsity Girls Team who placed 4th of 18 Schools (17th of 85 schools in the merge) at the McDaniels-Baxter Pre-State Invitational at Chenango Valley State Park on Sat. Sept. 24, 2016.  Special mention to Molly Kabza (18) and Raechel Zielinski (21) and Madi Maurer (23) who all received Top 25 Awards. 
     
    * Congratulations to Jack Lacina and Dima Blundell who were both selected as
    Buffalo News WNY Runners of the Week (Awarded 9/19/16).
     Jack is the 4th Fastest Hamburg Boys and Dima is the 6th fastest – Home Course All Time Leaderboard.
     
     Congratulations to our Varsity Boys Team who placed 3rd of 18 Schools at the East Aurora Invite on Sat. Sept. 17th!
      
     Congratulations to our Frosh/Soph Team who placed 1st of 18 Schools at the West Seneca Invite at Sunshine Park on Sat. Sept. 10th. Nice Job!
     
     
     
     
     2015
     
    Congratulations to Pete Rindfuss, Jack Lacina and Dima Blundell who competed in the NY State Championships.  Pete medaled placing 6th in Class B while Jack placed 42nd and Dima 64th. 
     
     Dima, Pete, Jack - States 2015
    Congratulations to the Boys Varsity Team who placed  2nd of 19 schools in Class B at the Section VI Championships at Sunshine Park, W.S.  Special Congratulations to PETE RINDFUSS who was the overall Sectional Champion.  Pete along with DIMA BLUNDELL and JACK LACINA qualified to compete in the NYS State Championships at Monroe-Woodbury H.S.  Also, Congratulations to the Girls Varsity Team who also placed 4th at the Class B Sectional Championships.
     
     2015 Sectional Championships
     Hamburg Boys and Girls are awarded 10 ECIC All Stars
     
     
     Hamburg ECIC All Stars
      Yellow Shirts designate 1st Team All Stars; Green Shirts designate 2nd Team All Stars
     
     Congratulations to the Boys Varsity Team who won the ECIC Division II Championships and placed 3rd of 24 schools overall.  The Boys divisional record remains undefeated at 10-0; The Girls Varsity Team also placed 8th overall and 2nd in their division finishing their seasonal division record at 8-2.
     
    * Congratulations to Jack Lacina who was selected as 
    WNY Runners of the Week (Awarded 11/2) 
     
    The Boys team finishes their regular ECIC Division II season undefeated with a 5-0 record  
     10/13/15 - Hamburg 25   Sweet Home 32
    10/13/15 - Hamburg 16  Williamsville East 47
    10/6/15 - Hamburg 17  Lakeshore 45
    9/29/15 - Hamburg 23  West Seneca East 36
    9/22/15 - Hamburg 15  Williamsville South 50 
     
    * Congratulations to Matt Hess and Megan Kanewho were selected as 
    WNY Runners of the Week (Awarded 10/26) 
     
      
    Boys Varsity won (out of 15 schools) the Eden Invitational.  The Bulldogs placed 1,2,3 (Lacina (16:12.3, Blundell (16:12.7), Rindfuss (16:13.0) in the 181 man race.  The Girls Varsity took 2nd of 14 schools.
     
    * Congratulations to Madeline Maurer who was selected as a
    WNY Runner of the Week (Awarded 10/5) 
     
    Boys Varsity placed 3rd of 20 schools at the Alden Invitational; Boys JV  placed 4th of 25 schools.
     
     
    Boys Varsity placed 10th of 19 schools in the seeded race at the McQuaid Invitational.  Special mention goes out to Pete Rindfuss who placed 3rd w/ a time of 15:00.4;
     
    * Congratulations to Pete Rindfuss whose time of 16:53.1 improves his position of 2nd All Time Runner on the Hamburg Home Course.  Congratulations also to Dima Blundell whose time of 17:47.1 places him 8th on the All time Record Board for Hamburg Home Course at Chestnut Ridge. (9/29/15).
     
    * Congratulations to Pete Rindfuss and Dima Blundell who were selected as 
    WNY Runners of the Week (Awarded 9/21) 
     
    Boys Varsity placed 5th of 23 schools at the Crusader Classic (Pre-State Invite @ Monroe-Woodbury).  Medal Award Winners were Pete Rindfuss (3), Dima Blundell (11) and Jack Lacina (21)
     
     
     Boys placed 6th of 17 schools at the West Seneca Invite.  Dima Blundell (5) was a medal Award Winner, while Jack Lacina was a ribbon award winner.
     
     
    2014
     
    * Congratulations to Pete Rindfuss who was selected 1st Team All WNY and further honored as WNY's Junior Cross Country Runner of the Year 

    Thoughts and prayers go out to the family of legendary Hamburg XC coach Jack Foster who recently passed away (Dec 4, 2014) at the age of 85.
     
    * Congratulations to Pete Rindfuss medaled at the NY State Championships placing 10th in Class B. 
     
     * Congratulations to Pete Rindfuss whose 2nd place overall at the Sectional Championship earned him a trip to SUNY Canton to compete in the NY State Championships
     
    Sectional Championship
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who placed  2nd of 20 schools in Class B at the Section VI Championships and Congratulations to the Girls Varsity Team who also placed 2nd.  This is the first time in Hamburg history that both the boys and girls teams have won Sectional Awards
     
    ECIC All Stars
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who placed 7th of 24 schools at the ECIC Championships and 2nd in the division; Congratulations to the Girls Varsity Team also placed 7th overall and 2nd in their division.  Both teams end their seasonal division records at 8-2.
     
     * Congratulations to Megan Kane and Dima Blundell 
    who were selected as Hamburg Athletes of the Week. 
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who placed 4th of 14 schools at the Eden Red Raider Invitational; Congratulations to the Girls Team who won the Invitational out of a field of 12 schools.
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who defeated West Seneca East by a score of 20 to 36; but lost to Sweet Home by a score of 19 to 38. Likewise, the Girls defeated West Seneca East and lost to Sweet.
    Both teams end their Regular Divisional season with a record of 4-1.

    * Congratulations to Molly Kabzawho was selected as a
    Section 6 Runner of the Week (Awarded 10/13) 
     Congratulations to the Boys Varsity who placed 7th of 19 schools at the Alden Invitational and to the Boys JV who placed 11th. 
     
    Congratulations to the Girls Varsity who took the 2nd place plaque at the Alden Invitational and to the Girls JV who took home the 3rd place plaque.
     
    * Congratulations to Kyle Pawlaczyk who was inducted into the
    Hamburg Sports Hall of Fame!
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who defeated Iroquois by a score of 18 to 45; the Girls defeated South by a score of 25 to 36.  Special mention to Pete Rindfuss whose time of 17:13.2 improves his 2nd fastest Hamburg runner time for the home course.
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who defeated Williamsville East by a score of 17 to 45; the Girls defeated South by a score of 17 to 38. 

    Special mention to Pete Rindfuss whose time of 17:19.2 places him as the 2nd fastest Hamburg runner for the home course.  He surpassed Kyle Pawlaczyk of 1999 and only remains behind former State Champion Joe Whelan of 2007 who has the fastest time at 16:35. 
     
     Congratulations to the Boys Varsity who placed 10th of 42 schools at the McQuaid Invitational.  Special mention goes out to Pete Rindfuss who WON the AA-2 Varsity race w/ a time of 15:27.4; and to the JV team who placed 17th of 38 schools.
     
    Congratulations to the Girls Varsity who took the 3rd place plaque out of a field of 54 schools at the McQuaid Invitational.
     
    Congratulations to the Boys Varsity Team who defeated Williamsville South by a score of 22 to 34; the Girls defeated South by a score of 25 to 36
     
    Congratulations to the Boys Varsity who placed 6th of 26 schools Boys JV placed 9th of 20 schools
    @ the East Aurora Invite (9/20/14)
     
    * Congratulations to Pete Rindfuss who was selected as a  
    Section 6 Runner of the Week (Awarded 9/15) 
     
    Can I leave the meet w/ my parents? Yes. Your parents must speak to Mr. Malican or myself to sign you out. You should, however, not leave until the last race your teammates run. You may NOT drive yourself to or from a meet.
     
    Boys Varsity Coach:  Mr.Fortuna (Room 205)  RFortuna@hamburgschools.org
    Girls Varsiy Coach:  Mr. Malican
    Modified Coach:  Mr. Vella